Napoje zimowe – herbata na chłodne miesiące.
Niska temperatura i śnieg za oknem wymagają zmiany upodobań kulinarnych. Znacznie częściej w tym okresie czasu, sięgamy po tłuste i słodkie potrawy. Również zmieniają się nasze preferencje wobec pitych napoi. Latem poszukujemy chłodnych soków, lemoniad, wody lub drinków. Zimą zaczynamy wybierać ciepłe i smaczne kakao, pobudzającą kawę, a także grzańce i tzw. zimowe herbaty. Co oznacza to określenie i jak przyrządzić typową, zimową herbatę?
Niezawodny przepis na pyszną herbatę zimą
Napoje określane mianem herbat nie są przez wszystkich lubiane. Jednakże każdą osobę, która uparcie trzyma się przekonania, że nie przepada za smakiem każdego rodzaju herbaty, należy zabrać na tzw. zimową herbatę. Znacznie wyróżnia się pod względem smaku i wyglądu na tle pozostałych. Przeważnie dlatego, że jest znacznie słodsza. Zawdzięcza to łyżce stołowej miodu, która jest dodawana podczas jej przygotowywania. Najczęściej do jej wykonania używa się najbardziej popularnej – herbaty czarnej. Jej gorzki posmak perfekcyjnie komponuje się z resztą składników. Oprócz miodu, należy zaopatrzyć się w plaster pomarańczy, dwa do trzech plasterków imbiru, plaster cytryny, a także maliny lub wydrylowane wiśnie.
Po zaparzeniu herbaty, która najbardziej smakuje będąc liściastą, można dodać wyżej wymienione dodatki. Warto zadbać o elegancki wizerunek smacznego napoju Zatroszczymy się o niego ozdabiając kubek płatkami migdałów. Bardzo dobrą i sprawdzoną wersją tzw. zimowej herbaty jest napój określany mianem zimowej herbaty z płatkami róż Drobne płatki kwiatów najczęściej stanowią składnik dodanego miodu lub pochodzą z słoika różanej konfitury, jaka często jest dodawana do zimowych przysmaków. Warto spróbować opisywanego powyżej napoju w połączeniu z słodkimi ciastkami, czekoladą lub kawałkiem ciasta. Bardzo często wyżej opisany rodzaj herbaty, jest umieszczany w karcie dań i napoi restauracji. Nic w tym dziwnego, zdecydowana większość ludzi lubi korzystać z możliwości wypicia ciepłego, smacznego i zdrowego napoju w środku zimowego dnia. Poprawia on samopoczucie i dodaje energii, a przede wszystkim podwyższa temperaturę ciała. Dzięki temu znacznie lepiej funkcjonujemy i czujemy ogromną poprawę samopoczucia. Napoje, takie jak zimowe herbaty z chęcią przygotowują najczęściej babcie oraz matki. Dzieci, dzięki ich wysiłkom są skutecznie chronione przed niepożądanymi objawami przeziębienia lub uciążliwej i męczącej grypy. Szybkie rozgrzanie ciała po zimowym spacerze pomaga przeciwdziałać obniżeniu odporności immunologicznej maluchów oraz dorosłych. Dla pełnoletnich doskonałym dodatkiem wzmacniającym smak i wpływ na organizm zimowej herbaty, może być rum. Ten typ alkoholu doskonale pasuje do herbaty podawanej w powyżej opisywany sposób. Innym rozwiązaniem jest sięgnięcie po mocniejszą malinówkę lub wiśniówkę.
Jednakże po jej spożyciu lepiej pozostać w zaciszu mieszkania.