Trend na napoje fermentowane – z Europy i Azji
Z jednej strony żyjemy w czasach, w których wiele osób narzeka na uprzemysłowienie wszystkich sfer życia. Narzeka się na masowo wytwarzaną żywność, która często jest niskiej jakości, a nawet potrafi w dłuższej perspektywie realnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. To kwestie, obok których dość trudno przejść obojętnie, albowiem mają bezpośrednie przełożenie na nasze funkcjonowanie. Warto wobec tego wybierać dobre produkty i porządną żywność, która niesie za sobą realne wartości. Dobre składniki przekładają się na rzeczy smaczne, a przy tym wartościowe dla naszych organizmów.
Trudno ten aspekt lekceważyć, jeśli komuś zależy na rozsądnej diecie. Koncepcja slow food zakłada, że trzeba jeść dania i produkty spożywcze produkowane zgodnie z rytmem natury, bez sztucznych dodatków i polepszaczy. Ideę tę można odnosić w gruncie rzeczy do wszystkich produktów, które da się zjeść oraz wypić bez względu na ich charakter. W tym kontekście napoje także mają znaczenie. Wszelkie soki NFC czy inne napoje tworzone od podstaw z naturalnych składników wpisują się w te założenia.
Są wśród nich także napoje fermentowane i one zyskały dużą popularność generalnie – nawet w oderwaniu od slow food jako kompletnej filozofii odżywiania. Tradycyjne napoje fermentowane rodem ze Wschodu Warto wskazać w tym kontekście takie produkty jak chociażby kombucza czy kwas chlebowy. Ta pierwsza to tak naprawdę fermentowany napar ze słodzonej herbaty, gdzie czynnikiem fermentacji jest tak zwany grzybek herbaciany. Gotowy napój ma wiele cennych właściwości – jest doskonałym probiotykiem, orzeźwia i pobudza. W tradycyjnej medycynie azjatyckiej kombucza ma wielopoziomowy pozytywny wpływ na umysł i ciało i jest zalecana w kontekście wspomagania leczenia rozmaitych dolegliwości, między innymi ze strony układu trawiennego.
Nieco inaczej przedstawia się bardzo bogata i długa historia kwasu chlebowego, określanego czasami mianem „słowiańskiej coli”. Kwasy chlebowe są popularne w takich krajach jak Litwa, Łotwa, Ukraina czy Białoruś, jednakże mają one tradycyję także w Polsce. Bez trudu da się nabyć kwasy wytwarzane na skalę przemysłową – we wspomnianych państwach zajmują się tym również browary, które na co dzień koncentrują się na produkcji piwa. Kwas chlebowy składa się głównie z wody, żytnich sucharów, cukru oraz drożdży. Niektóre receptury przewidują dodatek ekstraktów słodowych, które intensyfikują kolor i smak.
To orzeźwiający napitek, którym tradycyjnie gasili pragnienie chłopi po ciężkiej pracy w polu. W niektórych krajach (chociażby na Ukrainie) jest on nadal sprzedawany na ulicach prosto z beczek.
https://zmysly.pl/