W szkole możemy spotkać psychologa
Wszyscy dobrze wiemy, że szkoła jest dość burzliwym miejscem, a wiek w jakim do niej chodzimy, także nie pomaga. Z jednej strony stres związany z nauką, z którą nie wszyscy uczniowie sobie radzą. Do tego dochodzą problemy w domu, agresywne zachowanie innych uczniów, niezrozumienie przez niektórych nauczycieli, plus okres dojrzewania, kiedy to wiele problemów jest wyolbrzymianych. To wszystko powoduje, że dla wielu młodych uczniów szkoła jest bardzo stresującym miejscem, nie bardzo potrafią się w niej odnaleźć i wówczas potrzebują kogoś, kto im w tym pomoże.
Taką osobą może być psycholog, pod warunkiem, że będzie on miał odpowiednie podejście do dzieci.
Potrzeba cierpliwości
Jeżeli ktoś pracuje jako psycholog szkolny, to z pewnością musi być osobą, która ma dużo cierpliwości i nie daje się ponieść emocjom. Musimy pamiętać, że uczniowie, którzy trafiają do psychologa, to niejednokrotnie osoby z dużymi problemami, które bardzo często przynoszone są z domu. W dodatku, wiadomość o tym, że ktoś chodzi do szkolnego psychologa, niejednokrotnie rozchodzi się bardzo szybko, a to oznacza, że można dostać mało przyjemną łatkę od kolegów i wówczas trzeba będzie się zmagać jeszcze z ich docinkami.
To wszystko powoduje, że często na pierwsze spotkania przychodzą młodzi ludzie, którzy są zbuntowani, którzy nie chcą rozmawiać, którzy uważają, że to strata czasu. Dlatego też, niezwykle ważne w tym wszystkim jest to, aby szkolny psycholog wykazywał się ogromną cierpliwością, aby nie dawał się sprowokować, ani wciągnąć w żadne słowne potyczki. Pamiętać trzeba, że ci młodzi ludzie przechodzą trudny dla nich czas, w dodatku buzujące w nich hormony także potrafią dość mocno namieszać w głowie, a jeszcze w tym wszystkim, niejednokrotnie grupa rówieśnicza potrafi być bardzo silna i jednocześnie bardzo krytyczna, przez co z łatwością znajdują powody, aby kogoś wyśmiać i wykluczyć poza swoje towarzystwo, co także nie jest łatwe.
Na różnych płaszczyznach
W szkole psycholog może pomagać uczniowi, który nie radzi sobie z emocjami i bywa agresywny.
Może także pomagać temu, co do którego ma pewność, że ma problemy w rodzinie, ale nie chce o nich mówić. Może także oferować swoje wsparcie uczniom, którzy mają problem z grupą rówieśników, bo ci się nad nimi znęcają. Ale może także pomagać słabszym uczniom, którzy mają zdiagnozowane jakieś problemy zdrowotne, jak chociażby delikatny autyzm. Oni mogą dobrze funkcjonować w środowisku, ale będą potrzebowali pomocy przy niektórych zadaniach i wówczas może pomóc psycholog, który chociażby będzie pracował z takim uczniem, nad jego większym otwarciem się na grupę.
Jak się okazuje, psycholog szkolny może mieć sporo pracy, a im większa będzie dana szkoła, im więcej będzie miała uczniów, tym tych obowiązków może być więcej. Najważniejsze jednak, żeby taka osoba umiała zachować cierpliwość i żeby potrafiła dotrzeć do dzieci i młodzieży, z którymi ma pracować.
www.ciuchometr.pl