Związki partnerskie bez tajemnic
Związki partnerskie oznaczają relacje uznane prawnie i w zależności od obowiązujących przepisów prawnych w danym państwie mogą dotyczyć ludzi różnej płci oraz tej samej płci. W ostatnim czasie bardzo głośno wśród opinii publicznej jest o związkach partnerskich gejów i lesbijek. Pojawia się dyskusja, czy w naszym kraju powinny być dopuszczalne? Obecnie w naszym kraju nie uznaje się ich, choć wiele razy składano prośby o uznanie.
Co więcej, w Polsce nie uznaje się także związków partnerskich zawartych w państwach, gdzie są w pełni akceptowane. Jakie argumenty pojawiają się przy dyskutowaniu o uznaniu związków partnerskich?
Za i przeciw słów kilka W czasie każdej dyskusji zawsze pojawiają się osoby podzielające argumenty stojące za lub przeciw danej kwestii. Tak samo dzieje się w przypadku podejmowania tematu legalizacji związków partnerskich w wielu krajach, w tym w Polsce.
Argumentami popierającymi są kolejno wymieniane sprawy: Pojawia się kwestia równouprawnienia wszystkich ludzi, ponieważ orientacja seksualna jest czynnikiem ze względu na , który nie powinno dochodzić do jakiejkolwiek dyskryminacji. Prawa i obowiązki osób w związkach jednopłciowych również wzbudzają wiele emocji np. regulacja prawa do posiadania przez nich dzieci, czy prawo do wspólnego wynajmowania mieszkania.
Nawiązuje się tutaj do wspomnianego równouprawnienia. Skoro pary różnopłciowe mogą adoptować dzieci lub razem wynajmować mieszkania, to dlaczego nie mogą tego robić geje i lesbijki? Skomplikowana biurokracja, która pojawia się podczas próby uznania związku partnerskiego nie ułatwia nikomu życia i najchętniej by ja zlikwidowano. W opozycji pojawia się argument religijny.
W większości wyznań uznaje się małżeństwo, które jest zawierane przez mężczyznę i kobietę, Nie pojawia się wyraźna chęć do akceptacji par jednopłciowych. Poza tym przeciwne ich akceptacji jest często społeczeństwo danego państwa np. w Polsce bardzo mało osób popiera tego typu relacje.
Przykładowymi miejscami na świecie, w których można uzyskać prawne uznanie związku partnerskiego są Urugwaj, Brazylia i sześć stanów w Stanach Zjednoczonych, a także Francja.